اینفوگرافیک

وضعیت سلامت دهانی در طول تابستان

وضعیت سلامت دهانی در طول تابستان

عادت‌های تابستانی چه تأثیری بر سلامت دهان دارند

براساس تحقیق اخیر Dentavox، تغییر در عادات خوردن ظاهرا مهم‌ترین عامل در سلامت دهان در طول تابستان است. از یک طرف، نزدیک به نیمی از پاسخ‌دهنده‌ها تأیید می‌کنند که مصرف نوشیدنی‌ها و غذاهای مملو از شکر برای سلامت دهان مضر است. از طرف دیگر، از نظر 36 درصد از شرکت‌کننده‌ها، میوه‌ها و سبزیجات تازه‌تر در رژیم غذایی از جمله بهترین عادت‌ها برای سلامت دهان هستند.

به طور کلی، اکثر پاسخ‌دهنده‌ها ادعاء می‌کنند که مراقبت دهانی در طول تابستان عموما برای مردم و رفتارهایشان بهتر است. اما، همان طور که مصرف شکر نشان می‌دهد، این الزاما به معنی بهبود وضعیت سلامت دهان نیست.

یافته‌های اصلی درباره این موضوع و نکات مهم اینوگرافیک زیر را مشاهده کنید:

  • 60 درصد از پاسخ‌دهنده‌ها بیان می‌کنند که مراقبت دهانی در طول تابستان بهتر می‌شود.
  • 48 درصد از شرکت‌کننده‌ها، افزایش مصرف غذاها و نوشیدنی‌های شیرین را قبول دارند.
  • نوشیدن آب‌میوه رایج‌ترین عادت تابستانی مضر برای دهان است.
وضعیت سلامت دهانی در طول تابستان
وضعیت سلامت دهانی در طول تابستان
وضعیت سلامت دهانی در طول تابستان
وضعیت سلامت دهانی در طول تابستان

براساس نتایج تحقیق «عادت‌های مربوط به سلامت دهان در تابستان چه هستند؟» که توسط 615 پاسخ‌دهنده‌ در بازه زمانی 08/07 الی 10/8/2020 تکمیل شده است، به نتایج زیر رسیدیم.

60 درصد از پاسخ‌دهنده‌ها بیان می‌کنند که مراقبت از دهان در طول تابستان بهتر می‌شود.جالب است بدانید که تنها 16 درصد نادیده گرفتن مراقبت‌های دهانی در تابستان را قبول دارند. این نتایج بر خلاف باورهای عمومی است مبنی بر این که تعطیلات تابستانی و فعالیت‌های دیگر که آرامش زندگی عادی را برهم می‌زنند، می‌تواند تأثیر منفی بر مراقبت‌های صحیح از دندان داشته باشد.48 درصد از شرکت‌کننده‌های افزایش مصرف غذا و نوشیدنی شیرینی را قبول دارند.

تابستان با هوس‌های مملو از شکر همراه است (بستنی، دسرهای یخی، نوشیدنی‌های سرد). جای تعجب ندارد که نزدیک نیمی از شرکت‌کننده‌ها افزایش مصرف نوشیدنی‌ها و غذاهای شیرین را گزارش کردند. برخلاف آن، تنها 20 درصد از پاسخ‌دهنده‌ها ادعا کردند که نمی‌توانند در برابر شیرینی‌ها مقاومت کنند، اما مصرف نوشیدنی‌ها و غذاها با شکر اضافی در ماه‌های تابستان را کاهش می‌دهند.

خوردن میوه‌ها و سبزیجات تازه، رایج‌ترین عادت خوب برای سلامت دندان است

با این وجود، تابستان فرصت‌های زیادی برای انجام عادت‌های سالم برای دهان ارائه می‌کند. بررسی دقیق‌تر نشان می‌دهد که استفاده از میوه‌ها و سبزیجات تازه در رژیم غذایی روزانه، سالم‌ترین عادت برای دندان است که در بین 36 درصد از پاسخ‌دهنده ها رتبه اول را داشت. فعالیت های سالم دیگر برای دهان عبارتند از کاهش استرس (23 درصد از شرکت‌کننده‌ها)، انجام ورزش (19 درصد از شرکت‌کننده‌).

نوشیدن آبمیوه، رایج‌ترین عادت مضر برای سلامت دندان

ظاهرا مصرف شدید نوشیدنی‌ها و غذاهای مضر برای دندان، رایج‌ترین عادت مضر برای سلامت دهان است. برای یک سوم از شرکت‌کننده‌، آبمیوه رایج‌ترین ماده مصرفی است که به عنوان نوشیدنی‌های اسیدی می‌تواند برای دندان مضر باشد. به علاوه، 13درصد از شرکت‌کننده‌ ها بیشتر به خوردن نوشیدنی‌های سرد وسوسه می‌شوند. بدتر شدن فعالیت‌های مراقبت‌های دندان، تنها عادت غیررژیمی مضر برای سلامت دهان است (14 درصد از شرکت‌کننده‌ها).

دیدگاهتان را بنویسید