اینفوگرافیک

نقش ژنتیک در سلامت دندان

نقش ژنتیک در سلامت دندان

براساس نتایج آخرین بررسی Dentavox، مردم باور دارند که مسواک‌ و آگاهی از مراقبت از دندانها از نقش ژن‌ها در سلامت دندانها مهم‌تر هستند. بدین ترتیب، اکثر پاسخ‌دهنده‌ها باور دارند حتی دو قلوهای همسان علی‌رغم ژن مشابه، در مراقبت‌های دندانی با هم فرق دارند. با این وجود، در زمینه شرایطی مانند بیماری‌های لثه، 46درصد از پاسخ‌دهنده‌ها باور دارند که شکل‌گیری یک بیماری جدی، ارثی نیست.

نتایج کلیدی بیشتری از این مطالعه را در اینوگرافیک زیر مشاهده کنید:

  • رتبه‌بندی ژن‌ها و عوامل دیگر بر سلامت دندان
  • تمایلات ژنتیکی برای بیماری‌های لثه
  • خرابی دندان در دوقلوهای همسان
نقش ژنتیک در سلامت دندان
نقش ژنتیک در سلامت دندان
نقش ژنتیک در سلامت دندان
نقش ژنتیک در سلامت دندان

براساس نتایج مطالعه «ژنتیک و سلامت دندان»، که با 975 پاسخ‌دهنده در بازه زمانی 15/07 الی 18/08/2020 تکمیل شد، به نتایج زیر رسیدیم.

رتبه‌بندی ژن‌ها و عوامل دیگر سلامت دندان

برای 28 درصد از پاسخ‌دهنده‌ها، ژن‌ها عامل شماره یک در سلامت دهان هستند. اما، بررسی دقیق‌تر نمرات رتبه‌بندی میانگین و عوامل دیگر نشان می‌دهد که بهداشت و آموزش دهان در رتبه‌های بالاتری نسبت به ترکیب ژنتیکی قرار دارند. به بیان دیگر، اکثر پاسخ‌دهنده‌ها باور دارند که عادات مراقبت دندانی از مسائل ارثی برای سلامت دهان مهم‌تر است. براساس مقایسه، تحقیق علمی نشان داد که علی‌رغم تأثیرات ارثی، تأثیر سبک زندگی، عامل محیطی و ژنتیکی با هم ترکیب می‌شوند.

استعداد ژنیکی در ابتلا به بیماری لثه

بیشترین سهم از پاسخ‌دهنده‌ها (46 درصد)، قبول دارند که ترکیب ژنتیکی یک عامل مهم در ابتدای فرد به بیماری‌‌های شدید لثه است. تنها 17 درصد از شرکت‌کننده‌ها باور دارند که ژن‌ها نقش مهمی در ایجاد استعداد به بیماری ایفا نمی‌کند. نتایج به یافته های مطالعات دیگر شبیه است که نشان می‌دهد ژن‌ها می‌توانند افراد را مستعد بیماری کنند.

خرابی دندان در دوقلوهای همسان

برای حدودا نیمی از پاسخ‌دهنده‌ها، بیماری‌های دندان در دوقلوهای همسان یکی نیست. این نشان می‌دهد که بخش زیادی از شرکت‌کننده‌ها به ریشه ژنتیکی خرابی دندان باور ندارند. با توجه به این که همه می‌دانند (و مطالعات اثبات می‌کنند) که مصرف شکر به بیماری منجر می‌شود، این اصلا عجیب نیست. اما، شاید رابطه پیچیده‌تری درباره تأثیر ژن‌ها بر میکروب‌های دهانی و استعداد خرابی دندان وجود داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید