مقالات تخصصی دندانپزشکی, مطالب عمومی دندانپزشکی

معرفی ابزار‌های دندانپزشکی و کاربرد آنها با قیمت خرید به روز

آشنایی با ابزار های دندانپزشکی و کاربرد آنها

دندانپزشکی یکی از رشته‌های پزشکی بسیار حساس و البته دارای تجهیزات و ابزار بسیار کاربردی و ظریف است، طراحی و تولید این وسایل طیف گسترده‌ای از مهندسی پزشکی را در برمی‌گیرد. در این مقاله سعی داریم شما را با انواع تجهیزات دندانپزشکی، ابزار دندانپزشکی، لوازم دندانپزشکی و کاربرد آنها آشنا کنیم. مخاطب این مقاله از یک سو مراجعین به مطب های دندانپزشکی هستند و از سوی دیگر سایر متخصصین و افرادی که تمایل دارند اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهند. همچنین با جستجو در سایت میتوانید با این ابزار های و انواع اقسام آنها بخوبی آشنا شوید. همچنین میتوانید از طریق این لینک ها به فهرست لوازم دندانپزشکی، فهرست قیمت ابزار دندانپزشکی نیز سری بزنید. ( این مقاله بصورت دوره ای به روز خواهد شد. آخرین بروز رسانی 99/07/05).

معرفی ابزار، لوازم و تجهیزات دندانپزشکی و کاربرد آنها به همراه عکس وسایل

خرید ابزار، وسایل، تجهیزات و محصولات دندانپزشکی در فروشگاه اینترنتی فاراطب پیشرو

اگر به مطب دندانپزشک مراجعه کرده باشید احتمالا صدای مته و دستگاه ساکشن را شنیده‌اید، انبرک‌های دندانپزشکی و آینه و قلاب‌ها تنها بخشی از ادوات دندانپزشکی را تشکیل می‌دهند که در این بخش به معرفی بسیاری از آنها می‌پردازیم.

دستگاه ساکشن؛ برای تخلیه هر آنچه که در دهان است

ساکشن یکی از دستگاه‌هایی است که کاربرد عمومی‌تری نسبت به سایر وسایل دندانپزشکی دارد، در حقیقت کارکرد این دستگاه شبیه جاروبرقی است و آب و مایعات داخل دهان بیمار را در زمان معاینه و انجام خدمات دندانپزشکی تخلیه می‌کند. این دستگاه‌ها دارای قدرت مکش متفاوتی است برای مثال در عمل‌های جراحی مربوط به لثه و یا جراحی دندان عقل معمولا از ساکشن‌های قوی‌تری برای تخلیه کامل خون از دهان بیمار استفاده می‌شود.

دستگاه ساکشن دندانپزشکی چیست
دستگاه ساکشن دندانپزشکی چیست

قیمت سرساکشن

آینه دندانپزشکی؛ دید داشتن دندانپزشک نسبت به کل دندان‌ها

آینه دندانپزشکی ساده یکی از مهمترین ادوات مورد استفاده در دندانپزشکی محسوب می‌شود، آینه دندانپزشکی دارای دو کاربرد است، کاربرد اصلی آن بررسی داخل دهان و دندان‌ها و معاینه قسمت‌های پشتی دندان‌ها که به راحتی قابل مشاهده نیست، است و کاربرد بعدی آن جابجا کردن زبان هنگام معاینه دندان‌هاست و پزشک با این وسیله زبان شما را در جهات مختلف مورد نیاز جابجا می‌کند بدون این که نیاز باشد با انگشت یا دست این کار را انجام دهد. معمولا آینه‌ها دارای دو سری آینه مقعر و آینه معمولی است که اولی برای بزرگتر نشان دادن فضای مورد بررسی و دومی برای داشتن یک تصویر واضح و دقیق استفاده می‌شود.

آینه دندانپزشکی چیست
آینه دندانپزشکی چیست

قیمت انواع آینه دندانپزشکی

انبرک دندانپزشکی؛ کاوشگر دندان برای پیدا کردن بیماری

انبر کاوشگر دندان نیز نام دارد، از آن برای یافتن پوسیدگی‌های دندانی و بیماری‌های لثه استفاده می‌شود. انبرک‌ها معمولا دارای یک دسته بلند با سری‌های تیز در انواع ضخیم و منعطف هستند و دندانپزشک با کمک آن به بررسی قسمت‌های پوسیده دندانی و تراشیدن جرم و پلاک دندان‌ها استفاده می‌کند.

انبرک دندانپزشکی چیست
انبرک دندانپزشکی چیست

قیمت انواع انبرک دندانپزشکی

اسکیلر؛ هر آن چیز که لازم است را پاک می‌کند!

از ابزار اسکیلر برای پاک کردن جرم و پلاک‌ها در حجم وسیع استفاده می‌شود، بسیاری از بیماران به جرمگیری دندانی احتیاج داشته باشند، پزشک معالج به وسیله این ابزار جرم و پلاک باقی‌مانده روی دندان‌ها را به خوبی پاک می‌کند.

اسکالر دندانپزشکی چیست
اسکالر ( Scaler) دندانپزشکی چیست

قیمت انواع اسکیلر دندانپزشکی

دریل یا توربین دندانپزشکی؛ تراشیدن دندان به کمک این دستگاه (اینسترومنت)

اینسترومنت های دندانپزشکی ابزارآلاتی تخصصی هستند که جهت معاینه، پرکردگی، عصب‌کشی و کلیه امور مربوط به جراحی دندان، لثه و فک بیمار استفاده می‌شوند . این تجهیزات تخصصی فوق‌العاده حساس بوده و نیازمند رعایت نکات ایمنی و نگهداری با دقتی فراوان هستند .

این وسیله بدون شک ترسناکترین ابزار دندانپزشکی است و مطمئنا صدای آن را بارها در مطب دندانپزشکی شنیده‌اید. این نوع دریل‌ها معمولا با سرعت 250 دور در دقیقه می‌چرخد و آب را داخل دهان شما می‌پاشد، پاشیدن آب هنگام کار با دریل به دلیل جلوگیری از آسیب رسیدن به مینای دندان هنگام تراشیدن آن است. قبل از انجام کار با دریل معمولا از داروهای بی‌حسی استفاده می‌شود بنابراین بعید به‌نظر می‌رسد که هنگام استفاده پزشک از دریل شما دردی احساس کنید.

دریل دندانپزشکی
دریل دندانپزشکی

قیمت دریل و اینسترومنت دندانپزشکی

سرنگ دندان؛ برای تزریق دارو به لثه‌ها

تزریق داروی حسی به دندان‌ها توسط سرنگ تزریق انجام می‌گیرد. معمولا سوزن این نوع سرنگ‌ها از سرنگ‌های معمولی بلندتر است تا کار تزریق دقیق به نقطه دلخواه پزشک با تمرکز بیشتری صورت گیرد. نوع دیگری از سرنگ‌ها نیز وجود دارند که سرنگ‌های آب و هوا هستند، از این سرنگ‌ها معمولا در حین انجام خدمات دندانپزشکی استفاده می‌شود، سرنگی که مخصوص پاشیدن آب است، محیط دهان را از باقی‌مانده ضایعات دندانی تمیز می‌کند و سپس با سرنگ هوا محیط دندان خشک شده و برای عمل‌های جراحی توسط پزشک آماده می‌شود.

سرنگ دندان
سرنگ دندان

قالب‌های دندانپزشکی؛ برای محافظت‌های دندانی

گاهی نیاز است که از روکش‌ها یا محافظ‌های دندانی استفاده شود، برای این کار پزشک ابتدا فرم دهان و دندان‌های شما را قالب می‌گیرد، این قالب‌ها به شکل فریم‌هایی هستند که با یک ماده نرم پوشیده شده و سپس در دهان قرار داده می‌شوند و از بیمار خواسته می‌شود تا دهان خود را برای دقایقی ببندد، به این ترتیب قالب دندانی شما آماده می‌شود.

قالب‌های دندانپزشکی لمینت
قالب‌های دندانپزشکی لمینت

تابوره در دندانپزشکی؛ صندلی دندانپزشک

این وسیله در واقع یک صندلی چرخان بدون پشتی است که پزشک روی آن می‌نشیند و قابلیت تنظیم ارتفاع نیز دارد، به این ترتیب دندانپزشک هنگام انجام خدمات دندانی بسیار راحت و با آزادی عمل می‌تواند به کارش ادامه دهد.

صندلی دندانپزشک
صندلی دندانپزشک

تری و سینی دندانپزشکی و سینی‌های مخصوص جراحی

ابزار تری دندانپزشکی در شکل‌های مختلفی طراحی شده است که هرکدام برای بخشی از خدمات دندانپزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد و شامل سینی‌های بهداشت دندان، سینی مخصوص عملیات دندانی و سینی مخصوص جراحی‌های دهان و دندان است.

تری یا سینی دندانپزشکی
تری یا سینی دندانپزشکی

قیمت انواع سینی دندانپزشکی

پنس دندانپزشکی؛ برای جا به جایی گاز در دهان

پنس دندانپزشکی برای جابه‌جا کردن مواد و گاز به داخل و خارج از دهان استفاده می‌شود، این پنس‌ها انواع ساده و سرکج دارند که هرکدام دارای سایزبندی‌های متفاوت است.

پنس دندانپزشکی
پنس دندانپزشکی

قیمت انواع پنس دندانپزشکی

پروپ پریودنتال؛ عمق سنجی دقیق

پروپ دارای علائم خاصی است که میزان عمق پاکت‌های لثه را نشان می‌دهد، این نشانه‌ها شامل اندازه 1 میلی‌متر، 3 میلی‌متر و SRP هستند.

پروپ پریودنتال
پروپ پریودنتال

قیمت انواع پروپ دندانپزشکی

رول‌ها و باندهای استریل؛ برای تمیزی و پاکیزگی تجهیزات دندانپزشکی

رول های دندانپزشکی دارای الیافی با قدرت جذب بسیار بالای مایعات هستند و تمیز کردن دهان و همچنین وسایل و تجهیزات دندانپزشکی با این وسایل صورت می‌گیرد.

رول‌ها و باندهای استریل
رول‌ها و باندهای استریل

قیمت انواع رول و باند دندانپزشکی

سری‌های HVE و LVE؛ وسیله‌ای برای تخلیه مواد دهان

این وسایل برای تخلیه مایعات و مواد از داخل دهان بیمار به دستگاه ساکشن وصل می‌شوند، HVE برای تخلیه حجم زیادی از مایع و مواد کاربرد دارد و دارای دو مدل منحنی و مستقیم است و LVE نیز برای تخلیه مقدار کم مایعات کاربرد  دارد و دارای پلاستیک‌های قابل تعویض برای استفاده به صورت یکبار مصرف می‌باشد.

سری‌های HVE و LVE
سری‌های HVE و LVE

کپسول‌های آمالگام؛ وظیفه پخش مواد در دندان

این وسیله برای پخش کردن آمالگام در عمل پرکردن دندان‌های پوسیده استفاده می‌شود. گوده آمالگام نیز در تکیب استفاده میشود.

کپسول‌های آمالگام

هت چت؛ برای پاک کردن دهان

از این ابزار برای تمیز کردن حاشیه داخلی و خارجی دندان از مواد اضافه استفاده می‌شود.

Smooth Condenser؛ برای فشردن آمالگام در دندان

از این وسیله برای فشردن مواد آمالگام در حفره‌های دندانی استفاده می‌شود، سری این وسیله نرم و دایره‌ای شکل است و در سایزهای کوچک و بزرگ و به‌صورت یک‌طرفه و دوطرفه وجود دارد.

Smooth Condenser
Smooth Condenser

Interproximal condenser؛ برای ترمیم مواد آمالگام در دندان

این وسیله نیز برای فشردن مواد آمالگام مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما مورد استفاده آن برای ترمیم و فشردن مواد در حفره‌های عمیق دندانی است، این وسیله برای استفاده در نواحی مرکزی و کناری دندان مناسب است و دارای دو سری صاف و دندانه‌دار است.

Interproximal condenser
Interproximal condenser

football burnisher؛ برای تمیز کردن و فرم‌دهی به آمالگام

کاربرد برنیشر در صاف و صیقلی کردن آمالگام بعد از فشردن آن است، این وسیله دارای یک سری توپی شکل است و برای تمیز و مرتب کردن سطح آمالگام از آن استفاده می‌شود.

football burnisher
football burnisher

T-ball burnisher؛ برای تراشیدن آمالگام روی دندان

تی برنیشر برای صاف کردن سطح آمالگام بعد از تمیز کردن آن مورد استفاده قرار می‌گیرد. در حقیقت تراشیدن‌های اولیه آمالگام روی دندان به وسیله این ابزار صورت می‌گیرد. این ابزار دارای یک فلز نرم است که یک سر آن توپی و سر دیگر آن پدالی شکل است.

T-ball burnisher
T-ball burnisher

قیمت انواع برنیشر دندانپزشکی

برای مشاهده تمامی محصولات و عکس ها و قیمت و توضیحات تخصصی به همراه قیمت روز محصولات، از طریق جستجو در سایت و منو های سایت اقدام نمایید. نمایش pdf در بخش کاتالوگ میباشد.

فروشگاه اینترنتی فاراطب پیشرو، برترین فروشگاه ابزار ، لوازم و وسایل دندانپزشکی ایران

دیدگاهتان را بنویسید