راهنما و آموزش ابزارهای دندانپزشکی

فورسپس دندانپزشکی چیست؟ انواع، ویژگی‌ و کاربرد‌ها

فورسپس چیست؟

در حوزه پزشکی و دندانپزشکی، فورسپس (به انگلیسی: Forceps) یک ابزار است که برای انجام عملیات های جراحی و تشخیصی استفاده می شود. فورسپس یک نوع پلاسما است که دو قسمت متحرک دارد و معمولاً برای نگهداری و آزمایش اجزای بدن استفاده می شود.

در دندانپزشکی، فورسپس دندان (به انگلیسی: Dental forceps) یک ابزار است که برای خارج کردن دندان‌ها از دهان استفاده می شود. فورسپس دندان در اندازه ها و شکل های مختلف موجود است و برای برداشتن دندان های شکسته، دندان های سالم و حتی برای جراحی های دندانپزشکی استفاده می شود.

از دیگر کاربردهای فورسپس در حوزه پزشکی می توان به استفاده از آن در زایمان برای کمک به استخراج جنین در صورت نیاز اشاره کرد. فورسپس زایمان (به انگلیسی: Obstetrical forceps) برای کمک به استخراج جنین در زایمان طبیعی استفاده می شود و توسط پزشکان و متخصصین زایمان استفاده می شود.

لطفا توجه داشته باشید که استفاده از فورسپس و هرگونه ابزار پزشکی باید توسط حرفه‌ای مجرب و با رعایت اصول بهداشتی و مقررات پزشکی انجام شود.

فورسپس دندانپزشکی چیست؟

فورسپس دندانپزشکی یک ابزار پزشکی است که برای خارج کردن دندان‌ها از دهان استفاده می‌شود. این ابزار عمدتاً برای خارج کردن دندان‌های سالم یا شکسته از جاهای خود استفاده می‌شود. شما میتوانید بهترین فورسپس های دندانپزشکی را از فروشگاه اینترنتی فاراطب پیشرو خریداری کنید.

در ادامه به آشنایی بیشتر با انواع فورسپس و کاربرد و تصویر هر کدام خواهیم پرداخت.

نحوه کار با فورسپس دندانپزشکی به چه صورت است؟

فورسپس دندانپزشکی یک ابزار دستی است که به صورت زیر استفاده می‌شود:

آماده سازی: قبل از شروع استفاده از فورسپس، دندانپزشک با استفاده از ابزارهای دیگر مثل سوندها و اسپاتول‌ها، روی دندان کار می‌کند تا بتواند فورسپس را به‌خوبی قرار دهد و دندان را از اطراف آزاد کند.

 1. قرار دادن فورسپس: دندانپزشک فورسپس را با دست قرار می‌دهد و به دقت آن را در اطراف دندان قرار می‌دهد. هدف اصلی قرار دادن فورسپس در نزدیکی دندان است تا بتواند آن را به‌خوبی نگه دارد و خارج کند.
 2. خارج کردن دندان: با استفاده از فورسپس، دندانپزشک با حرکت‌های دقیق و محکم دندان را از جای خود خارج می‌کند. این حرکات باید با دقت و دلیل طبقه‌بندی شده صورت گیرد تا هیچ آسیبی به بافت‌های اطراف دندان نرسد.
 3. پایان عملیات: پس از خارج کردن دندان، دندانپزشک باید با دقت و به‌کمک ابزارهای دیگر، هر گونه باقیمانده‌ای از دندان را از دهان بردارد و محل خالی را کنترل کند.

استفاده از فورسپس دندانپزشکی باید توسط یک دندانپزشک مجرب و متخصص انجام شود. این ابزار برای خارج کردن دندان‌ها در صورت نیاز و با رعایت دقیق اصول بهداشتی و تکنیک‌های مناسب استفاده می‌شود.


توجه داشته باشید که استفاده از فورسپس دندانپزشکی نیاز به تجربه و تخصص دندانپزشک دارد. همچنین این فرآیند باید با رعایت دقیق اصول بهداشتی و تکنیک‌های استاندارد انجام شود تا هیچ آسیبی به دندان و بافت‌های اطراف نرسد.

انواع فورسپس دندانپزشکی و کاربرد هر کدام

در دندانپزشکی، تعدادی از انواع فورسپس‌ها که در ایران استفاده می‌شوند عبارتند از:

فورسپس ریشه‌ کش (Root-Tip Forceps)

این نوع فورسپس از نوع فورسپس های ساده است و برای خارج کردن ریشه دندان‌های شکسته یا متعفن استفاده می‌شود. طراحی آن به گونه‌ای است که بتواند به طور دقیق و با قدرت ریشه دندان را خارج کند.

فورسپس ریشه کش یک ابزار دندانپزشکی است که برای کشیدن دندان‌ها استفاده می‌شود¹. این ابزار با داشتن یک دسته بلند و نگهدارنده انگشت برای محکم کردن انگشتان، تمامی این ویژگی‌ها را دارد.

برخی از انواع فورسپس ریشه کش عبارتند از:

 • فورسپس ریشه کش بالا
 • فورسپس ریشه کش پایین
 • فورسپس ریشه کش بالا بلند

کاربردهای فورسپس ریشه کش در دندانپزشکی

 • کشیدن دندان: دندانپزشک با استفاده از فورسپس ریشه کش، دندان را محکم می‌گیرد و به آرامی آن را به جلو و عقب تکان می‌دهد تا دندان را خارج کند.
 • جداسازی دندان از حفره استخوانی: با وارد کردن فشار ملایم به دندان، آن را از حفره استخوان جدا می‌کند.
 • لق کردن کامل دندان: برای شل شدن بیشتر دندان، فورسپس را با حرکت تکان دهنده به جلو و عقب حرکت می‌دهید.

این فرآیندها باعث می‌شوند که فرایند جداکردن دندان در کمترین زمان و با کمترین درد انجام شود.

عکس و تصویر انواع فورسپس ریشه کش

در زیر تصویر و عکس انواع فورسپس ریشه کش را ملاحظه می کنید. همچنین میتوانید از طریق منو های سایت موارد بیشتری را ملاحظه کنید و یا با کلیک روی عکس هر محصول مشخصات کاملتر و تصاویر بیشتری را ملاحظه کنید.

فورسپس عقل (Wisdom Tooth Forceps)

این نوع فورسپس برای خارج کردن دندان‌های عقل استفاده می‌شود. طراحی آن به گونه‌ای است که بتواند به صورت دقیق دندان عقل را به‌خوبی نگه دارد و از جای خود خارج کند.

فورسپس‌های عقل یا فورسپس‌های دندان عقل، ابزارهایی هستند که دندانپزشکان برای کشیدن دندان‌های عقل استفاده می‌کنند. این فورسپس‌ها به خاطر شکل خاص آن‌ها و کاربردهای متفاوت، از نوع‌های مختلفی برخوردار هستند. برخی از این انواع عبارتند از:

 • فورسپس عقل پایین
 • فورسپس عقل بالا

کاربردهای فورسپس عقل در دندانپزشکی

 • کشیدن دندان: دندانپزشک با استفاده از فورسپس، دندان را محکم می‌گیرد و به آرامی آن را به جلو و عقب تکان می‌دهد تا دندان را خارج کند.
 • جداسازی دندان از حفره استخوانی: با وارد کردن فشار ملایم به دندان، آن را از حفره استخوان جدا می‌کند.
 • لق کردن کامل دندان: برای شل شدن بیشتر دندان، فورسپس را با حرکت تکان دهنده به جلو و عقب حرکت می‌دهید.

برای خرید فورسپس‌های عقل، می‌توانید به سایت‌های معتبر مانند سایت فاراطب پیشرو در زمینه فروش تجهیزات دندانپزشکی مراجعه نمایید.

عکس و تصویر فورسپس عقل دندانپزشکی

در زیر میتوانید عکس و تصویر انواع فورسپس عقل دندانپزشکی را ملاحظه نمایید. همچنین در صورت نیاز میتوانید از طریق منوهای سایت فاراطب پیشرو تصاویر و عکس ها و جزئیات بیشتری را پیدا کنید.

فورسپس آناتومیک (Anatomic Forceps)

فورسپس آناتومیک یکی از ابزارآلاتی است که در فرایند کشیدن دندان و جداکردن ریشه کاربرد بسیار ویژه‌ای دارد. استفاده از این ابزار موجب تسهیل انجام بسیاری از فرایندهای دندانپزشکی به خصوص جداکردن ریشه می‌شود.

فورسپس‌های آناتومیک در دندانپزشکی برای جداکردن دندان‌های خاص استفاده می‌شوند.

انواع فورسپس آناتومیک دندانپزشکی

 • فورسپس آناتومیک پرمولر بالا
 • فورسپس آناتومیک پرمولر پایین
 • فورسپس آناتومیک مولر بالا راست
 • فورسپس آناتومیک مولر بالا چپ
 • فورسپس آناتومیک ریشه کش بالا (مناسب‌ دندان‌های بالا)

در کاربرد فورسپس آناتومیک، دندانپزشک و جراح با استفاده از این فورسپس، دندان را گرفته و سپس حتی‌الامکان با اعمال فشار به دندان، دامنه حرکتی را در سمت عقب و جلو گسترش می‌دهد. با این کار، حفره دندان به تدریج بزرگ‌تر شده و در نهایت دندان از جایگاه خود خارج می‌شود. هدف از به کار بردن این ابزار در کشیدن دندان، کاهش حداکثری درد در ناحیه کشیدگی است.

عکس و تصویر انواع فورسپس آناتومیک

فورسپس ساده (Extraction Forceps)

این نوع فورسپس برای خارج کردن دندان‌های سالم و متعفن استفاده می‌شود. طراحی آن به گونه‌ای است که بتواند با قدرت و دقت دندان را از جای خود خارج کند. فورسپس ساده دندانپزشکی در فرم و شکل متفاوتی تولید می‌شود. هر یک از انواع فورسپس ساده بنا بر طراحی و دیزاین خود برای کشیدن گروه‌های دندانی متفاوتی مناسب هستند. برای سهولت بیشتر دندانپزشک این ابزار در ست‌های مختلف 11 عددی و 6 عددی به بازار عرضه می‌شود. تمام انواع این نوع فورسپس را به همراه عکس و قیمت روز میتوانید از طریق منوهای سایت فاراطب پیشرو ببینید و بررسی کنید.

انواع فورسپس ساده

فورسپس‌های ساده در دندانپزشکی برای اهداف مختلفی استفاده می‌شوند. این فورسپس‌ها عموماً دارای دسته‌های بلند و نگهدارنده انگشت برای محکم کردن انگشتان هستند.

در زیر چند نوع از فورسپس‌های ساده را می‌بینید:

 • فورسپس کاهورن چپ بالا
 • فورسپس کاهورن راست بالا
 • فورسپس کاهورن پایین
 • فورسپس مولر بالا
 • فورسپس مولر پایین
 • فورسپس فنردار مولر پایین
 • فورسپس ریشه کش بالا بلند

برای استفاده صحیح از هر یک از این فورسپس‌ها، دندانپزشکان باید به زاویه و مکان قرارگیری دندان توجه کنند.

تصویر انواع فورسپس ساده

در زیر تصویر انواع فورسپس ساده را ملاحظه می فرمایید که با کلیک روی هر تصویر میتوانید مشخصات فنی و عکس های بیشتری را نیز ملاحظه کنید. همچنین از طریق منوهای سایت فاراطب پیشرو میتوانید تمامی انواع مختلف این محصول را ملاحظه کنید.

فورسپس اطفال (EXTRACTING FORCEPS FOR CHILDREN):

فضای داخل دهان کودکان همواره از فضای داخل دهان بزرگسالان کوچکتر است، به همین جهت برای کشیدن دندان‌های اطفال از فورسپس‌های مخصوصی استفاده می‌شود. استفاده از فورسپس‌های بزرگ مانع از قرارگیری صحیح دهانه فورسپس در سطح دندان کودکان می‌شود. از این رو برای تسهیل فرایند کشیدن دندان کودکان با کم‌ترین درد از فورسپس اطفال استفاده می‌شود. یکی از موارد کاربرد فورسپس اطفال برداشتن تکه‌های شکسته ریشه از داخل حفره دندان است. این ابزار با اعمال فشار متناسب به ساختار دندان و کنار زدن لثه می‌تواند فرایند جداکردن دندان را در کمترین زمان و با کمترین درد انجام دهد.

فورسپس اطفال یک ابزار دستی است که دندانپزشکان برای کشیدن دندان از آن استفاده می‌کنند. این ابزار با داشتن یک دسته بلند و نگهدارنده انگشت برای محکم کردن انگشتان، تمامی این ویژگی‌ها را دارد.

برخی از کاربردهای فورسپس اطفال عبارتند از:

 • کشیدن دندان کودکان: استفاده از فورسپس‌های بزرگ ممکن است مانع از قرارگیری صحیح دهانه فورسپس در سطح دندان کودکان شود. برای تسهیل فرایند کشیدن دندان کودکان با کم‌ترین درد، از فورسپس اطفال استفاده می‌شود.
 • برداشتن تکه‌های شکسته ریشه: یکی از موارد کاربرد فورسپس اطفال برداشتن تکه‌های شکسته ریشه از داخل حفره دندان است.

برای کشیدن دندان، دندانپزشکان با استفاده از فورسپس دندان را می گیرند و کاملا سنجیده تا جای ممکن دندان را عقب و جلو تکان می دهند تا دندان از جای خود در بیاید.

این فرآیندها باعث می‌شوند که فرایند جداکردن دندان در کمترین زمان و با کمترین درد انجام شود.

انواع فورسپس اطفال

فورسپس‌های اطفال در ابعاد متنوعی تولید می‌شوند و به طور عمده دارای فنر هستند. اسامی آنان عبارتند از:

 • فورسپس فنر‌دار قدامی بالا
 • فورسپس فنر‌دار پرمولر بالا
 • فورسپس فنر‌دار مولر بالا
 • فورسپس فنر‌دار مولر پایین
 • فورسپس فنر‌دار ریشه‌کش بالا
 • فورسپس فنر‌دار ریشه‌کش پایین

تصویر انواع فورسپس اطفال به همراه قیمت و مشخصات فنی آنها

در زیر میتوانید عکس برخی از انواع فورسپس اطفال را ملاحظه نمایید، توجه کنید برای نمایش تمام این دسته از محصولات میتوانید از طریق منو سایت ، زیر منوی فورسپس و سپس زیر منوی اطفال اقدام نمایید.

فورسپس آتراماتیک (Atraumatic Forceps)

در بسیاری از جراحی‌های مربوط به دندانپزشکی به علت عمیق بودن ناحیه عمل، نیاز به ابزاری طویل و حرفه‌ای برای فیکس کردن انگشتان است. فیزیک فورسپرس (آتراماتیک) بهترین گزینه انتخابی برای انجام چنین جراحی‌هایی به بهترین شکل ممکن است. یکی از موارد کاربرد فیزیک فورسپرس (آتراماتیک) کشیدن ایمن و سالم انواع دندان است. از این ابزار می‌توان در کشیدن دندان‌های عقبی بیمار که دور از دسترس بوده و همواره کشیدن آن‌ها سخت و دشوار است، استفاده کرد. دسته‌های این ابزار غالبا بلند و طویل طراحی شده و انجام جراحی‌های عمیق دندانی را برای دندانپزشک فراهم می‌کند.

توجه داشته باشید که هر نوع فورسپس دندانپزشکی برای موارد خاصی استفاده می‌شود و انتخاب صحیح نوع فورسپس بستگی به شرایط دندان و نیازهای بیمار دارد. همچنین استفاده از فورسپس در دندانپزشکی نیازمند تجربه و مهارت دندانپزشک است. لذا مهم است که همیشه این کار را به دندانپزشک خود بسپارید تا از استفاده صحیح و ایمن این ابزار اطمینان حاصل کنید.

فورسپس‌های آتراماتیک یا فیزیک فورسپس، ابزارهایی هستند که برای کشیدن دندان‌های مولار و حتی دندان‌های سخت شیری بسیار مناسب هستند. این ابزارها به دلیل متحمل شدن فشارهای بیش از حد اغلب از جنس آلیاژ استیل ضدزنگ و مستحکم یا فولاد کربنی مقاوم ساخته می‌شوند.

فورسپس‌های آتراماتیک به دلیل داشتن ست 6 عددی، منجر به افزایش سرعت عمل دندانپزشک در فرایند کشیدن دندان می‌شوند. از این ابزار می‌توان در کشیدن دندان‌های عقبی بیمار که دور از دسترس بوده و همواره کشیدن آن‌ها سخت و دشوار است، استفاده کرد.

انواع فورسپس‌های آتراماتیک

 • فورسپس آتراماتیک آناتومیک
 • فورسپس آتراماتیک عاج‌دار
 • فورسپس آتراماتیک سوراخ‌دار

تصویر و عکس انواع فورسپس آتراماتیک

در زیر تصویر و عکس انواع فورسپس آترامایتک را ملاحظه می فرمایید.. همچنین میتوانید برای ملاحظه تصاویر و جزئیات بیشتر روی عکس هر محصول کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید