اخبار دندانپزشکی و پزشکی

کمبود اقلام محافظتی و کارپول دندانپزشکی و درخواست دندانپزشکان برای رفع آن

کمبود اقلام محافظتی و کارپول دندانپزشکی/ درخواست دندانپزشکان
[ad_1]

به گزارش خبرگزاری مهر، در جلسه مشترک نمایندگان دندانپزشک سازمان نظام پزشکی با مدیران ارشد سازمان غذا و دارو، بر ضرورت تأمین اقلام حفاظتی و کارپول برای جامعه دندانپزشکی در شرایط بحرانی کرونا که ذخایر تمامی مطب‌های دندانپزشکی رو به اتمام است، تاکید شد.

در این جلسه، مشکلات کلیدی دندانپزشکان که شامل تهیه کارپول و اقلام حفاظت فردی از جمله ماسک، دستکش و…، و همچنین تجهیزات دندانپزشکی بود، مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

نمایندگان دندانپزشک سازمان نظام پزشکی با اشاره به اینکه هم اکنون ۹۰ درصد خدمات دندانپزشکی در بخش خصوصی انجام شده و هر تنشی که در حوزه دندانپزشکی ایجاد شود سلامت آحاد مردم را به مخاطره می‌اندازد، خواستار توجه بیشتر مسئولان به معضلات جامعه دندانپزشکی به ویژه در شرایط بحرانی کرونا شدند.

آنها به عدم حمایت مؤثر بیمه‌ها از حوزه دندانپزشکی اشاره نموده و اذعان داشتند در شرایط سخت کرونایی اغلب مراکز دولتی به علت نبود کارپول و اقلام حفاظتی نتوانستند حضور مؤثری داشته باشند که در این میان بخش خصوصی با جان و دل به آحاد مردم خدمات دندانپزشکی را ارائه نمودند.

یکی از مباحث مورد بحث در جلسه این بود که نزدیک به ۶ ماه از شیوع اپیدمی کرونا در کشور می‌گذرد و تمام ذخیره مطب‌ها و مراکز دندانپزشکی رو به اتمام است و اگر حمایت دولت نباشد، امکان تهیه کارپول و اقلام حفاظتی برای همکاران دندانپزشک با قیمت مناسب میسر نخواهد بود و هم اکنون خرید کارپول از شرکت‌های معین به سختی در حال انجام است.

نمایندگان دندانپزشک سازمان نظام پزشکی با اشاره به اینکه قیمت دستکش در نهادهای دولتی ۳۰ هزار تومان بوده اما همکاران با قیمت‌های گزاف بین ۱۶۰ تا ۲۰۰ هزار تومان از بازار سیاه آن را تهیه می‌کنند، خواستار حمایت وزارت بهداشت و اقدامات شایسته برای تهیه این اقلام به منظور ارائه به جامعه دندانپزشکی شدند.

بهنام عباسیان عضو دندانپزشک شورای عالی نظام پزشکی نیز با اشاره به اینکه وزارت بهداشت با فشارهای مضاعف خواهان رعایت پروتکل‌های حفاظتی از سوی همکاران است، گفت: در این راستا تمامی همکاران با جان و دل و برای حفظ سلامت خود و بیماران پروتکل‌های ابلاغی از سوی وزارت بهداشت را رعایت می‌کنند اما توجه به این نکته ضروری است که جامعه پزشکی کشور در شرایط سختی به سر می‌برد. لذا، از کارگزاران عرصه سلامت خواهان این هستیم که تمام حمایت‌های خود را به صورت عمل نه در قالب شعار به دندانپزشکان نشان دهند.

پس از بحث و بررسی‌های لازم، مقرر شد مدیر کل تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو ؛۵۰ هزار بسته دستکش ۱۰۰ تایی و ۵۰ هزار ماسک ۵۰ تایی برای مصرف دندانپزشکان در اختیار سازمان نظام پزشکی قرار دهد و به همین مقدار نیز برای سایر گروه‌های پزشکی در اختیار سازمان‌ها قرار گیرد.

همچنین مقرر شد، دندانپزشکان بتوانند به صورت تکمیلی، دستکش و اقلام حفاظتی نیمایی را که با پروتکل خاصی از سوی سازمان نظام پزشکی اطلاع رسانی خواهد شد، خریداری نمایند.

[ad_2]

منبع

دیدگاهتان را بنویسید