اخبار دندانپزشکی و پزشکی

صادرات اقلام تجهیزات پزشکی به بیش از 60 کشور دنیا

صادرات اقلام تجهیزات پزشکی به بیش از ۶۰ کشور دنیا

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از وبدا، روح الله مزینانی افزود: موجودی تجهیزات پزشکی مورد نیاز کشور برای اقلام گروه های تخصصی مختلف مانند ارتوپدی، قلب و عروق، چشم و مغز و اعصاب، با لحاظ ذخیره های احتیاطی به میزان کافی است و در وضعیت مناسب تامین هستیم.

وی اظهار داشت: همزمان با رصد بازار اقلام تولیدی و وارداتی از طریق سامانه های نظارتی سازمان غذا و دارو و رصد میدانی مرتبط با دانشگاه ‌های علوم پزشکی و بیش از ۲ هزار مراکز درمانی و تشخیصی با ده ها هزار کاربر و کارشناس اقدامات لازم برای تامین به موقع و مستمر اقلام با همکاری تامین کنندگان و دیگر سازمان های مرتبط به صورت مستمر درحال انجام است.

به گفته مدیرکل تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو، تامین به موقع تجهیزات پزشکی درحالی انجام می شود که اقلام مذکور تنوع و تعدد بسیار زیادی دارد.

وی با بیان اینکه بیش از ۳۸۷ هزار کد IRC از ملزومات و تجهیزات پزشکی در سامانه تیتک سازمان غذا و دارو، ثبت شده است، ادامه داد: از این تعداد حدود ۲۴۰ هزار وسیله پزشکی، جزو وسایل مصرفی، حدود ۲۰ هزار کد IRC، دستگاه و الباقی نیز شامل قطعات یدکی، لوازم جانبی و یا کالاهای مصرفی دستگاه های پزشکی و آزمایشگاهی است به نحوی که گستره اقلام مصرفی تا دستگاههای سرمایه ای نظیر پوشش های زخم، کاشتنی های ارتوپدی و قلبی، معرف ها و کیت های آزمایشگاهی تا ویلچر و دستگاه های تصویر برداری نظیر سونوگرافی و MRI نیز را در بر می گیرد.

وی افزود: حدود دو هزار تولید کننده، دو هزار شرکت وارد کننده و تامین کننده و دو هزار و ۵۰۰ توزیع کننده فعال تجهیزات و ملزومات پزشکی در کشور فعالیت دارند. از سوی دیگر حدود یک هزار و ۸۰۰ صنف، عرضه کننده برخی اقلام پزشکی و بیش از ۴۰۰ شرکت ارائه دهنده خدمات پس از فروش دستگاه‌های پزشکی و کنترل کیفی نیز در این حوزه فعال هستند.

مدیرکل تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو تصریح کرد: با رویکرد ثبات رفتاری، شفافیت، اصلاح قیمت های ارزی، حذف سهمیه ویژه، بازنگری پروانه های تولید را از دی ماه سال گذشته با روش بازمهندسی فرآیندها و بازمهندسی اطلاع رسانی آماری و بازمهندسی سیاست دهی ارزی و تعدادی انتخاب و اقدام کرده ایم و در این راستا از تغییرات آنی و ناگهانی سیاست های ارزی خودداری شده است.

مزینانی افزود: در راستای شفافیت نسبت به اطلاع رسانی عمومی، در وب سایت imed.ir درخصوص ارائه آمار ارزبری شرکت ها از سال ۱۳۹۶ تاکنون بر اساس کدهای وسایل پزشکی وارداتی و تولیدی با ذکر اطلاعات دقیق تا لات نامبر کالای ترخیص شده به تفکیک میزان ارزبری نرخ ارز رسمی و نرخ ارز نیمایی اقدام شده و در راستای شفافیت نسبت به انتشار سابقه قیمت ریالی تجهیزات پزشکی با جزییات از سال ۱۳۹۴ تاکنون اقدام کردیم.

به گفته وی، در جهت شفاف سازی و حمایت از مصرف کننده و استفاده بهینه از منابع نظام سلامت اقدام به قیمت گذاری حدود ۵۲ هزار مدل وسیله پزشکی برای کالاهای فاقد قیمت و انتشار قیمت تجهیزات و ملزومات پزشکی در پورتال imed.ir اداره کل تجهیزات پزشکی صورت گرفته که این بخشی از اقدامات ما در یکسال گذشته است.

مزینایی تاکید کرد: همچنین قیمت گذاری اقلامی که از سال ۹۷ حذف شده و فاقد قیمت هستند و شامل حدود ۱۰ هزار قلم کالا است انجام شده که در روزهای آتی در این سایت منتشر خواهد شد و یکسان سازی و اصلاح قیمت ایمپلنت های ارتوپدی و ستون فقرات تولید داخل با حدود ۷ هزار مدل وسیله پزشکی تولیدی توسط ۳۲ تولیدکننده اقدام دیگری است که در این اداره کل صورت گرفته است.

مزینانی خاطرنشان کرد: در حوزه تجهیزات پزشکی، قیمت ارزی شناوری نداریم بلکه قیمت ارزی، ثابت است. برخی شرکت ها به هر دلیلی، قیمت ارزی که سالیان قبل داشته اند و ثبت شده، قیمت بالایی بوده که تعدیل شده ست. وقتی قیمت ارزی یک کالا، بالا باشد فراخوان عمومی می دهیم، قیمت ارزی مورد نظر را در سامانه آیمد اعلام می کنیم و تامین کالا را در جهت تعدیل قیمت ارزی و تعداد مورد نیاز، انجام می دهیم.

کاهش قیمت ۳۰ تا ۵۰ درصدی برخی تجهیزات پزشکی در بازمهندسی ارزی سال ۱۴۰۱

مدیرکل تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو گفت: در باز مهندسی سیاست های ارزی، کالایی مانند استنت کرونری دارویی که تا سال گذشته، قیمت ۲۹۰ دلار داشت به قیمت ۲۰۰ دلار و برخی مدل ها از ۱۵۰ دلار به ۹۰ دلار کاهش یافت است. بنابراین قیمت واحد ارزی برخی تجهیزات پزشکی بین ۳۰ تا ۵۰ درصد در بازمهندسی ارزی سال ۱۴۰۱ کاهش یافته است و به عنوان مثال در مورد یک مدل استنت دارویی، قیمت ریالی از حدود ۳ میلیون تومان به ۲ میلیون تومان در سال جاری کاهش یافته که در سایت imed.ir قابل مشاهده است.

وی تصریح کرد: بنابراین با سیاست های بازمهندسی اعمال شده، شاهد صرفه جویی ارزی و ریالی نسبت به سال گذشته در حوزه تجهیزات و ملزومات پزشکی هستیم که این به نوبه خود اقدامی منحصر به فرد است. در اقدامی دیگر پروانه های تولیدی صادره بررسی شده است. در برخی موارد اشکالات و اشتباهاتی که منجر به صدور پروانه های تولید نادرست از حیث عمق تولید و الزامات فنی شده بود بگونه ای که برخی مجوزهایی که تحت عنوان تولید مستقل صادرشده بود، همان کالای وارداتی با روش مونتاژ قطعات مربوطه بود.

وی افزود: به عنوان نمونه شرکتی که یک دستگاه ساخت کمپانی چینی بصورت مونتاژ وارد کشور کرده است صرفا به دلیل ساخت دو قطعه غیراصلی دستگاه، مجوز تولید مستقل را دریافت کرده بود و خود با این مجوز موجب ایجاد رانت و سوء استفاده از قانون حمایت از تولید داخل شده و با حذف رقابت سالم موجب اختلال درتامین نیاز مراکز کشور با حذف دیگر تامین کنندگان شده است که این امر در صورت ادامه موجب کمبود کالای مذکور در کشور نیز می شود.

پالایش آماری دقیق با شناسه گذاری اصالت

مزینانی از وضعیت مناسب تولید تجهیزات و ملزومات پزشکی در کشور خبر داد و گفت: امسال با تاکید بر رعایت ضوابط وشناسه گذاری اصالت تجهیزات پزشکی در راستای قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، پالایش آماری دقیق از وضعیت تولید تجهیزات و ملزومات پزشکی در کشور و تامین نیاز با رویکرد حمایت از تولید داخل و مدیریت واردات برای اقلام بر اساس میزان کفایت تولید مورد نیاز در حال انجام است.

مدیرکل تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو اظهار امیدواری کرد که با همفکری و مشارکت تولیدکنندگان واقعی و تامین کنندگان تجهیزات و ملزومات پزشکی و همکاری سازمان ها و نهادهای مرتبط با گذر از تحریم های ظالمانه بین المللی علیه کشور عزیزمان و جلوگیری از سوء استفاده و رانت برخی سودجویان و هوشیاری رسانه های داخلی، شاهد ادامه تامین به موقع تجهیزات و ملزومات پزشکی مورد نیاز مردم عزیزمان و نظام سلامت کشور خواهیم بود.

دیدگاهتان را بنویسید