اینفوگرافیک

میزان ترس بیماران از دندانپزشکی

ترس بیماران ازدندانپزشکی

براساس نتایج Dentavox به نام «مراجعه به دندان‌پزشکی در مقایسه با تجربیات دیگر» مطب دندان‌پزشکی برای بسیاری از مردم از خیلی تجارب اضطراب‌آور و ناخوشایند هم ترسناک‌تر است. سهم قابل‌توجهی از پاسخ‌دهنده‌ها ترجیح می‌دهند یک هفته در قرنطینه خانگی بمانند یا با خزنده‌های ترسناک روبه‌رو شوند تا این که به دندان‌پزشکی مراجعه کنند. به علاوه، علی‌رغم سرگرمی شدید به فناوری‌های دیجیتال، بسیاری از پاسخ‌دهنده‌ها قطعی اینترنت را به جراحی دندان ترجیح می‌دهند.

یافته‌های اصلی در اینوگرافی زیر نشان داده شده است:

  • 24 درصد از شرکت‌کننده‌ها درمان دندان‌پزشکی را از بودن با مار در یک اتاق ترسناک‌تر می‌دانند.
  • 44 درصد از شرکت‌کننده‌ها ترجیح می‌دهند یک هفته با همسرشان در اتاق تنها باشند تا این که به دندان‌پزشک مراجعه کنند.
  • 31 درصد از مردم ترجیح می‌دهند یک هفته بدون فیس‌بوک زندگی کنند تا این که برای درمان به دندان‌پزشکی مراجعه کنند.
  • 16 درصد از بیماران استفاده از سرویس بهداشتی کثیف را به مراجعه به دندان‌پزشکی ترجیح می‌دهند.
ترس بیماران ازدندانپزشکی

براساس بررسی «مراجعه به دندان‌پزشکی در برابر تجارب دیگر» که توسط 323 پاسخ‌دهنده تکمیل شده به نتایج زیر رسیدیم:

24 درصد از شرکت‌کننده باور دارند که مراجعه به دندان‌پزشکی از بودن با یک مار در یک اتاق ترسناک‌تر است.

خزنده‌ها همراه دوست‌داشتنی ای نیستند، اما ظاهرا گزینه بهتری نسبت به دندان‌پزشکی تلقی می‌شوند. تقریبا یک چهارم از پاسخ‌دهنده‌ها فکر می‌کنند بودن با مار در یک اتاق از مراجعه به دندان‌پزشکی ترس کمتری دارد. به علاوه، بعضی‌ها حتی حاضر به جای مراجعه به دندان‌پزشکی نیستند ولی حاضرند قورباغه را بوس کنند. (4 درصد از پاسخ‌دهنده‌ها)

بررسی‌های قبلی حتی نتایج عجیب‌تری را در این زمینه نشان داد. تحقیقی در انگلیس نشان داد که ترس مردم از دندان‌پزشک از عنکبوت و مار بیشتر است. بدین ترتیب، مطالعات نشان داد که بیشتر از نیمی از پاسخ‌دهنده‌ها ترجیح می‌دهند 15 دقیقه مار بر روی بدنشان باشد یا در یک مکان با عنکبوت باشند تا درمان روت کانال داشته باشند. چرا یافته‌های Dentavox کم‌تر جدی بود؟

44 درصد از پاسخ‌دهنده‌ها ترجیح می‌دهند یک هفته با همسرشان در اتاق قرنطینه باشند تا به دندان‌پزشکی مراجعه کنند.

تقریبا نیمی از شرکت‌کننده‌ها ترجیح می‌دهند یک هفته در اتاق با همسرشان حبس شوند تا این که برای مشکلات دندان به مطب مراجعه کنند. جالب است بدانید که 28 درصد از مردم ترجیح می‌دهند یک هفته در خانه قرنطینه باشند تا به دندان‌پزشکی مراجعه کنند.

در نگاه اول، این یافته‌ها بحث‌برانگیز است. اما، شاید اشاره به تنها ماندن با همسر در یک اتاق خیلی بد نباشد. مورد دوم هم با قرنطینه کووید 19 در بسیاری از کشورها در سراسر جهان همخوانی دارد. در هر صورت، سهم قابل‌توجهی از شرکت‌کننده‌ها در بررسی، حتی محدودیت‌های قرنطینه خانگی از مراجعه به دندان‌پزشکی قابل‌تحمل‌تر میدانند.

31 درصد از مردم ترجیح می‌دهند یک هفته بدون فیس‌بوک باشند تا برای درمان به دندان‌پزشکی مراجعه کنند.

با تعداد زیاد کاربران فعال روزانه در فیس‌بوک،عدم استفاده از این رسانه اجتماعی به مدت یک هفته،  ایثار بزرگی است. با این وجود یک سوم از شرکت‌کننده‌ها ترجیح می‌دهند یک هفته از فیس استفاده نکنند تا بر روی صندلی دندان‌پزشکی بنشینند. به علاوه، 22 درصد از مردم حاضرند مدتی کاملا آفلاین باشند تا برای درمان دندان‌پزشکی به مطب مراجعه کنند.

16 درصد از بیماران ترجیح می‌دهند سرویس بهداشتی کثیف را بشویند تا به دندان‌پزشکی بروند.

دست زدن به سطوح کثیف حال آدم را بد می‌کند. اما به نظر می‌رسد این کار برای خیلی‌ها راحت‌تر است. یک سوم از شرکت‌کننده‌ها دوست دارند یک خانه کامل را تمیز کنند تا عمل جراحی دندان انجام دهند. به علاوه، برخی مردم حاضرند پا را از این هم فراتر بگذارند. برای 16 درصد از پاسخ‌دهنده‌ها، شستن سرویس بهداشتی کثیف از رفتن به دندان‌پزشکی خوشایند‌تر است.

دیدگاهتان را بنویسید