اینفوگرافیک

مقایسه دندانپزشکی سیار و درمان در مطب

مقایسه دندانپزشکی سیار و درمان در مطب

پاسخ‌دهنده‌ها در بررسی بیان می‌کنند که دندان‌پزشکی سیار می‌تواند با درمان مطب برای مراقبت‌های پیشگیری رقابت کند.

88 درصد از مردم باور دارند که واحدهای دندان‌پزشکی سیار در کشورشان لازم هستند.

براساس نتایج بررسی Dentavox، اکثر مردم باور دارند که کلینیک‌های دندان‌پزشکی سیار می‌توانند دستورالعمل‌های پیشگیری و آموزش سلامت دهان را با کیفیت مطب‌ها یا حتی بالاتر ارائه کنند. برای اکثر پاسخ‌دهنده‌ها، این موضوع در درمان‌های پیچیده مانند عمل جراحی دندان صدق نمی‌کند.

نتایج اصلی مقایسه مراقبت در مطب در برابر مراقبت‌های سیار و نکات دیگر بررسی در اینوگرافی زیر نشان داده شده است:

  • 88 درصد ازمردم فکر می‌کنند دندان‌پزشکی سیار یک راه‌حل جایگزین ضروری است.
  • بیش از 60 درصد از پاسخ‌دهنده‌ها فکر می‌کنند کلینیک‌های دندان‌پزشکی سیار می‌توانند در خدمات آموزشی و پیشگیری، کیفیتی شبیه به مطب‌ها ارائه کنند.
  • اکثر مردم باور دارند کیفیت درمان‌های پیچیده در درمان‌های سیار پایین است.
  • دندان‌پزشکی سیار از نظر بیماران رضایت‌بخش و راحت است.
  • بهداشت یک جنبه مهم برای بسیاری تلقی می‌شود.
مقایسه دندانپزشکی سیار و درمان در مطب
مقایسه دندانپزشکی سیار و درمان در مطب
مقایسه دندانپزشکی سیار و درمان در مطب
مقایسه دندانپزشکی سیار و درمان در مطب

براساس نتایج بررسی «مراقبت دندان‌پزشکی سیار» که  توسط 302 پاسخ‌دهنده در بازه زمانی 12/4 الی 01/07/2020 تکمیل شده است، به نتایج زیر رسیدیم.

88 درصد از مردم دندان‌پزشکی سیار را به عنوان یک راه‌حل جایگزین باور دارند.

براساس نظر اکثر شرکت‌کننده‌ها در سراسر جهان، نیاز جدی برای استفاده از مراقبت‌های دندان‌پزشکی سیار در کشورشان وجود دارد. دلایل ضرورت استفاده از واحدهای دندان پزشکی سیار باید بیشتر بررسی شود. مشخصا این موضوع براساس شکاف‌های خاص در دسترسی به مراقبت‌های دندان‌پزشکی در سطح ملی یا منطقه بستگی دارد. برای مثال در برخی کشورها، احتمالا تمرکز بر پوشش مناطق محروم و دور است، اما در موارد دیگر گروه‌های خاص مانند شهروندان پیر در مجموعه‌های سالمندان، جوامع کم‌درآمد یا گروه‌های در حاشیه جامعه در تمرکز هستند.

بیش از 60 درصد از پاسخ‌دهنده‌ها فکر می‌کنند کلینیک دندان‌پزشکی سیار می‌تواند در خدمات آموزش و پیشگیری، کیفیتی شبیه به مطب‌ها ارائه کنند.

در رابطه با آموزش سلامت دهان، 68 درصد از مردم فکر می‌کنند که دندان‌پزشکی سیار می‌تواند جایگزین مناسبی برای مراقبت‌های مطب‌ها باشد. به علاوه، سهم قابل‌توجهی از مردم پتانسیل درمان سیار را برای ارائه آزمایش‌های دندان‌پزشکی و دیگر روش‌های پیشگیری با کیفیت برابر یا بالاتر از درمان در مطب تأیید می‌کنند. نتایج با یافته‌های مورد مطالعاتی همخوانی دارند که نشان می‌دهد دندان‌پزشکی سیار می‌تواند در افزایش آگاهی سلامت دهان مفید باشد و دسترسی به مراقبت‌های پیشگیری دندان را بهبود می‌بخشد.

اکثر مردم باور دارند درمان‌‌های پیچیده سیار نمی‌تواند کیفیت درمان مطب را ارائه کند.

67 درصد از پاسخ‌دهنده‌ها باور ندارند که واحدهای دندان‌پزشکی سیار بتوانند جراحی‌های دندان را به خوبی مطب‌های ثابت انجام دهند. بدین ترتیب، بنابر نظر سهم قابل توجهی از پاسخ‌دهنده‌ها تصویربرداری کلی از دندان مانند تصویربرداری CT و درمان‌های پیچیده‌تر با کیفیت مطب در کلینیک‌های سیار قابل انجام نیستند. در همین راستا، این تردید نسبت به درمان سیار می‌تواند به دلیل نگرانی نسبت به بهداشت رخ دهد زیرا یک موضوع نگران‌کننده است.

دندانپزشکی سیار بر رضایت و راحتی بیمار غالب است

تعجب آور نیست که دندانپزشکی سیار با توجه به انعطاف پذیری و دسترسی به مناطق کم برخوردار ، از نظر راحتی دارای رتبه بالایی است. در عین حال ، ممکن است تعجب آور باشد که بیش از نیمی از پاسخ دهندگان فکر می کنند از نظر رضایت، بیمار عملکرد بهتری دارد. این یافته گزارش های یک مطالعه قبلی را تأیید می کند که نشان دهنده رضایت زیاد از درمان ارائه شده توسط تیم های سیار دندانپزشکی است.

از جنبه های دیگر که دندانپزشکی سیار عملکرد بهتری دارد ، می توان به مقرون به صرفه بودن و زمان انتظار اشاره کرد.

بهداشت یک جنبه مهم نگرانی برای خیلی از پاسخ‌دهنده‌ها

43 درصد از شرکت‌کننده‌ها فکر می کنند که مراقبت‌های سیار دندان از نظر شرایط بهداشتی نمی‌تواند با درمان‌های مطب برابری کند. با این وجود، 35 درصد از مردم باور دارند که هر دو نوع از مراقبت برابر هستند. بدین ترتیب، سهم پاسخ‌دهنده‌هایی که به کیفیت مراقبت‌های سیار شک دارند به 44 درصد می‌رسد درحالی که همین درصد اعلام می‌کنند که واحدها ی سیار و مطب‌ها عملکرد خوبی در این زمینه دارند.

نتایج

به طور کلی، علی‌رغم برخی نگرانی‌ها بر سر کیفیت مراقبت سیار دندان در برخی مناطق خاص و درمان‌های پیچیده، جو کلی به سود این راه‌حل جایگزین است. به علاوه ظاهرا واحدهای دندان‌پزشکی قابل‌حمل لازم هستند و بسیاری باور دارند که آنها عملکرد بهتری در جلب رضایت بیمار و بسیاری از جنبه‌های دیگر دارند.

دیدگاهتان را بنویسید