در طی درمان ارتودنسی ثابت، چه وسایلی به کار میروند؟

معرفی ابزار های بکار رفته در ارتودنسی ثابت

پزشک متخصص درمان ناهنجاری های دندانی- فکی یا همان ارتودنتیست، برای انجام اقدامات درمانی خود نیازمند نصب و اسقرار وسایلی در دهان بیمار خود است، این وسایل اضافه شده به محیط دهان، باعث افزایش شانس گیر کردن هر چه بیشتر مواد غذایی بین دندانها و سخت تر شدن عمل نظافت دهان و دندان می‌شوند. برای آگاه شدن بهتر از مراقبت های ارتودنسی شناخت اولیه از این وسایل ضروری است. این وسایل عبارتند از:

– براکت (Bracket):

که در واقع عامل ارتباطی بین سیم ارتودنسی و سیستم دندانی بیمار هستند. این وسایل از جنس فلز و یا مواد سرامیکی همرنگ دندان بوده و بر روی تک تک دندان هایی که ارتودنتیست می خواهد آنها را حرکت دهد، توسط ماده چسبنده ظریفی نصب می شوند.

براکت ارتودنسی

براکت ارتودنسی

 

-بند (Band):

حلقه های فلزی که در اکثر مواقع دور دندان آسیای بزرگ قرار می گیرد و ارتودنتیست سیم را در داخل کانال ویژه ای که روی این حلقه نصب است قرار می دهد. این حلقه فلزی توسط یک ماده خاص به دندان چسبیده و محکم می شود. روی این حلقه در سطح به طرف زبان و همچنین گونه قطعاتی موجود می باشد که ارتودنتیست در شرایط خاص درماناز آنها استفاده می نماید. متاسفانه در چند روز نخستین نصب این وسیله روی دندانها، بیماران احساس ناخوشایندی داشته و از آزردگی زبان و یا گونه خود به علت تماس این قطعات با آنها شکابت دارند که البته این عارضه بسیار کوتاه مدت بوده و بیمار به تدریج به این وسایل عادت می کند.

بند ارتودنسی

بند ارتودنسی

 

-سیم (wire):

ارتودنتیسیت با انتخاب این سیم ها و قراردادن خم هایی روی آنها، می تواند نیروی مورد نیاز جهت حرکت دادن دندانها را تعیین و به دندان وارد کند. جنس سیم ها و شکل آنها متفاوت بوده و این ارتودنتیسیت است که با انتخاب هر سیم و قرار دادن آن در داخل شیار براکت ها، دندان را جابجا می نماید.

سیم ارتودنسی

سیم ارتودنسی

 

-رینگ:

قطعات پلاستیکی برای اتصال سیم های ارتودنسی به براکت ها هستند. این قطعات دایره ای شکل به رنگ های مختلف بوده و بیماران می توانند به حسب سلیقه خود از این قطعات استفاده نمایند.

رینگ ارتودنسی

رینگ ارتودنسی

دیدگاهتان را بنویسید

منوی اصلی

سبد خرید کد کوپن دارید؟
  • هیچ محصولی در سبدخرید نیست.