اخبار دندانپزشکی و پزشکی

اتصال آزمایشگاه‌ها و رادیولوژی‌ها به برنامه پزشکی خانواده

اتصال آزمایشگاه‌ها و رادیولوژی‌ها به برنامه پزشکی خانواده

به گزارش خبرگزاری مهر سعید کریمی، در اجلاس معاونان درمان دانشکده‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در سالن همایش‌های رازی دانشگاه علوم پزشکی ایران، گفت: برنامه پزشکی خانواده در شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر در سطح یک و بخش بهداشت اجرایی شده و باید به سطوح ۲ و ۳ و بخش درمان متصل شود و معاونان درمان دانشگاه‌ها باید با هماهنگی معاونت‌های توسعه و دفاتر آی تی این وظیفه مهم را پیگیری کرده و به انجام برسانند.

وی افزود: سامانه‌های الکترونیک بیمارستان‌ها از جمله سیستم نوبت‌دهی، باید آمادگی لازم برای پذیرش بیمار ارجاعی را داشته باشند. روال کار مشخص است و بیمار با ارجاع پزشک عمومی تحت مسیر معینی در سطح یک وارد مراکز سطح ۲ و ۳ می‌شود.

کریمی ادامه داد: به زودی برای نسخه نویسی الکترونیک در سطح ۲ یک سامانه واحد معرفی خواهد شد. پرونده الکترونیک نیز همزمان با اجرای برنامه پزشکی خانواده با ارائه بازخورد بین سطوح، راه خواهد افتاد، زیرا نوشتن نسخه الکترونیک که یک سال است اجرایی شده، فقط یک تشخیص و کامنت می‌ماند که آن هم انجام می‌شود.

معاون درمان وزارت بهداشت بیان کرد: اتصال آزمایشگاه‌ها و رادیولوژی‌ها به برنامه پزشکی خانواده نیز توسط دفتر فناوری اطلاعات وزارت بهداشت در حال پیگیری است.

کریمی اظهار داشت: اجرای برنامه پزشکی خانواده گام به گام خواهد بود ولی تا آخر دی ماه باید تمام کارها انجام شده باشد، تا اول بهمن شاهد رونمایی برنامه باشیم.

وی اضافه کرد: نسخه ۰۳ نوشته شده و حتماً در معاونت درمان دانشگاه‌های علوم پزشکی یک تیم برای پیگیری اجرای برنامه پزشکی خانواده تشکیل دهید. باید با رؤسای دانشگاه‌ها درباره اجرای این نسخه هماهنگ باشید، زیرا برنامه پزشکی خانواده فقط مربوط به حوزه درمان نیست.

معاون درمان وزارت بهداشت با بیان اینکه ۳ تا ۴ هزار میلیارد تومان اعتبار برای اجرای برنامه پزشکی خانواده در حوزه درمان از طرف سازمان برنامه اختصاص یافته است، گفت: بخشی از این اعتبارات مربوط به مشوق‌های بیماران و پزشکان است. حدود هزار میلیارد تومان هم برای تکمیل زیرساخت‌های اجرای برنامه اختصاص می‌یابد.

کریمی با اشاره به این‌که هرکس از مسیر ارجاع به سطوح درمان مراجعه کند یک ویزیت دولتی تشویقی می‌گیرد، گفت: در تمام بیمارستان‌ها حتماً باید یک تیم و یک فوکال پوینت برای اجرای پزشکی خانواده و نظام ارجاع وجود داشته باشد.

وی افزود: برنامه پزشکی خانواده و نظام ارجاع طی سه ماه زمستان باید در تمام شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر به سرانجام برسد. به زودی نیروهای مسلح هم به سامانه مربوطه متصل می‌شوند.

کریمی یادآور شد: در اجرای برنامه پزشکی خانواده از توانمندی‌های بخش خصوصی هم استفاده خواهد شد و از کمک پزشکانی که با بیمه‌ها قرارداد دارند، می‌توان استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید