اخبار دندانپزشکی و پزشکی

دانشجویان علوم پزشکی با اولویت واکسن آنفلوانزا می‌گیرند

دانشجویان علوم پزشکی با اولویت واکسن آنفلوانزا می‌گیرند

[ad_1]

دکتر علی اکبر حق دوست در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: پس از اعلام نتایج نهایی کنکور سراسری سال ۹۹، ثبت نام دانشجویان جدید آغاز می‌شود و تمامی مراحل ثبت نام دانشجویان جدید در دانشگاه‌های علوم پزشکی به صورت اینترنتی و غیرحضوری خواهد بود.

وی افزود: توصیه اکید معاونت آموزشی وزارت بهداشت برای شروع سال تحصیلی دانشجویان جدید حداقل حضور دانشجویان است. در واقع اکثر قبولی‌های کنکور ۹۹ در بهمن ماه به دانشگاه خواهند رفت.

معاون آموزشی وزارت بهداشت یادآور شد: با این وجود دانشگاه‌های علوم پزشکی می‌توانند بسته به شرایط اپیدمی کرونا در منطقه خودشان برای حضور یا عدم حضور دانشجویان جدید تصمیم بگیرند اما توصیه اصلی حداقل حضور و حداقل تراکم جمعیتی است.

وی خاطرنشان کرد: در خصوص دانشجویان جدید در مقاطع تحصیلات تکمیلی نیز به دانشگاه‌ها اعلام شده است که به این دانشجویان واحدهای درسی کمتری داده شود تا دانشجویان نو ورود با حداقل تراکم جمعیتی روبرو باشند.

حق دوست یادآور شد: تصمیم اصلی این است در شرایط فعلی که بیماری کرونا در شرایط حاد خود بسر می‌برد ابداً دانشگاه‌های علوم پزشکی نباید جمعیت جدید را به دانشگاه‌ها اضافه کنند و تنها در زمانی که شرایط بیماری کمی فروکش کرد و میزان فوت به نصف موارد فعلی رسید و در آن زمان بازهم بسته به شرایط، برای دانشجویان برنامه‌هایی را تدارک ببینند.

وی اضافه کرد: تدابیر دانشگاه‌های علوم پزشکی برای دانشجویان جدید نیز شامل دوره‌های کوتاه مدت و برخی دروس عملی آن هم به مدت چند روز محدود و در چند هفته و با حداقل رفت و آمد در دانشگاه و خوابگاه خواهد بود از همین رو ورودی مهر بسیار اندک خواهد بود و عمده حضور دانشجویان به بهمن ماه موکول شده است.

معاون آموزشی وزارت بهداشت درباره شرایط آموزش رشته دندانپزشکی خاطرنشان کرد: در یکی دو ماه گذشته آموزش دندانپزشکی با تمهیدات ایمنی و در فضای خلوت تر اجرایی شده است و آموزش تعطیل بردار نیست اما رشته دندانپزشکی جز رشته‌های پرخطر است و به همین منظور آموزش آن با حداکثر تمهیدات ایمنی برای فراگیران و اساتید برگزار می‌شود.

وی درباره انتظارات دانشجویان علوم پزشکی که در پردیس‌های دانشگاه‌های علوم پزشکی تحصیل می‌کنند و خواستار تخفیف شهریه هستند گفت: وزارت بهداشت موضوع تخفیف شهریه ترم کرونایی که به آموزش مجازی اختصاص دارد را به دانشگاه‌های علوم پزشکی ارائه داده است و پس از تصویب در هیأت امنای آن دانشگاه‌ها اجرایی می‌شود و قرار است تخفیف‌هایی را در نظر بگیرند.

حق دوست یادآور شد: ممکن است به دلیل فنی و حقوقی امکان مسترد کردن پول وجود نداشته باشد اما بر اساس قوانین حقوقی هیأت امنا آن را برای ترم‌های بعدی دانشجو محفوظ نگه می‌دارند و با صحبتی که با هیأت امناها شده است برای دانشجویان علوم پزشکی شهریه پرداز در ترم کرونا تخفیف در نظر گرفته می‌شود.

وی درباره خواسته دانشجویان گروه‌های بالینی برای واکسن آنفلوانزا گفت: هم از سوی معاونت آموزشی و هم از سوی معاونت دانشجویی وزارت بهداشت موضوع اختصاص واکسن آنفلوانزا به گروه در معرض خطر دانشجویان علوم پزشکی در حال پیگیری است.

معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: اولویت دریافت واکسن آنفلوانزا با دانشجویانی است که در بیمارستان‌ها و دندانپزشکی حضور دارند. قول‌هایی هم گرفتیم که در صورت تأمین واکسن به این گروه از دانشجویان هم داده شود.

[ad_2]
منبع

دیدگاهتان را بنویسید